Bilim adamları bunuda buldu !

“Neuron” dergisinde piyasaya sürülen çalışmada, psikopat kişiliğe sahip olanların, neden genellikle şiddet yada antisosyal davranışlara yol açan kararlar almış olduğunı açıklamak için 49 mahkumun MRI taramalarını inceledi.

Araştırmayı yöneten Doç. Dr. Josh Buckholtz, taramaları incelediklerinde, psikotik bozuklukları olan mahkumların beyinlerindeki bölgeler arasındaki ilişkilerin, anlık ödüllere aşırı kıymet verilecek, tehlikeli yada ahlaksız eylemlerin gelecekteki neticelarının dikkatsizlik edilmesine yol açacak şekilde kurulduğunu tespit ettiklerini belirtti.

Yıllarca psikopatların duygu üretemez kişiler olduğunu varsaydıklarını ifade eden Buckholtz, “bundan dolayı o korkunç işleri yapıyorlar.” dedi.

Çalışmada psikopatların hislere sahip olup olmadıklarıyla değil, verdikleri kararlarla ilgilendiklerini belirten Buckholtz, “Psikopatlar, çok sayıda suç işliyor. Mağdurlar için yıkıcı neticelar doğuran bu kabahatlar, bütün olarak bakıldığında da cemiyet için astronomik oranda pahalıya mal oluyor. Her ne kadar soğuk kanlı olarak tasvir edilseler de psikopatların duygusal bozukluklarının, kötü tercihlerinin birincil sebebi olmayabileceğini gösterdik. Eylemlerin yarar ve zararları arasındaki dengeyi içeren kararlar verirken bu insanların beyninde neler bulunduğunu anlamaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Buckholtz ve ekibi, araştırma çerçevesinde ya derhal az oranda para yahut daha sonrasında daha çok para seçeneklerinin sunulduğu, ertelenmiş haz testine tabi tutulan 49 mahkumun beynini MRI ile inceledi.

Araştırmacılar, kontrol neticelarını, her bir katılımcının nasıl dürtüsel bir davranış sergilediğini değil, hem de seçimlerinin nispi kıymetini ölçmekte rol oynayan beyin bölümlerini belirlemek için kullanılan bir modelle uyumlu hale getirdi.

Buckholtz ve ekibi, psikotik bozukluğu daha ciddi boyutta olanların beyinlerinde, “sübjektif ödül” değerlendirilmesiyle ilgili “ventral striatum bölgesi”nin daha çok etkinlik gösterdiğini belirledi.

Mahkumların büyük bir kısmının “hemen” seçeneğini tercih ettiğine dikkati çeken Buckholtz, “bireyin psikotik bozukluğu ne kadar fazlaysa striatum tepkisinin derecesi de o kadar fazla oluyor.” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir