King of Spain ‘kabul edilebilir’ Cebelitarık anlaşması konusunda eminiz

King of Spain ‘kabul edilebilir’ Cebelitarık anlaşması konusunda eminiz
Kral Felipe, konuyu ziyareti sırasında gündeme getirdi ancak Cebelitarık, “egemenlikten asla vazgeçmeyi asla kabul etmeyecek” dedi.

King-of-Spain-kabul-edilebilir-Cebelitarık-anlaşması-konusunda-eminiz

İspanya Kralı, ülkesinin ve İngiltere’nin Cebelitarık’ta “ilgili tüm taraflarca kabul edilebilir” bir çözüm bulabileceğinden emin olduğunu söyledi.

Kral Felipe, Cebelitarık bayrağı sergilenen Parlamento Evleri Kraliyet Galerisi’ndeki Milletvekilleri ve akranları konu alan tartışmalı konuyu gündeme getirdi.

Muhafazakar milletvekilleri , kahraman konuşması sırasında ülkeye iddia ettiyse , konuşmadan çıkmakla tehdit ettiler , ancak sözleri bunun gerçekleştiğini görmedi.

King Felipe geleneksel adresinden iki evine de İngiltere ve İspanya’nın uzun bir geçmişe sahip olduğunu ve her iki ülkenin de çıkarlarını en iyi şekilde arkadan, ortaklardan ve müttefikler olarak “omuz omuza” bulunduğunu söyledi.

Ancak şöyle devam etti: “Zengin ve verimli geçmişimizde aynı zamanda anlaşmazlıklar, rekabetler ve uyuşmazlıklar da var, ancak hükümetlerimizin, makamlarımızın ve vatandaşlarımızın çalışması ve kararlılığı, bu tür olayları geçmişe bırakmış durumda.

“Farklılıklarımızı ortadan kaldırmaktaki bu kararlılığın Cebelitarık’ta daha da artacağından emindim ve gerekli diyalog ve çaba sayesinde iki hükümetimizin tüm taraflarca kabul edilebilir düzenlemelere doğru çalışabileceğinden eminim.”

Cebelitarık’ın başbakanı olan Fabian Picardo, açıklamaları hoş karşıladı ve Sky News’a şunları söyledi: “King’in söylediği şey, Madrid’deki ve Londra’daki hükümetlerin Cebelitarık halkının kafaları üzerine kararlar alabileceği bir zamana denk geliyor. .”

Cebelitarık’ın egemenliğinin “tartışma ya da müzakere için değil” olduğunu ve bölgenin “İngiliz egemenliğinden bir ölçüde vazgeçmeyi asla kabul etmeyeceğini” söyledi.

Kraliçe, ‘dinamik ve modern’ İngiltere-İspanya bağlarını kutluyor
Muhafazakâr milletvekili Andrew Rosindell daha önce, Başbakan Theresa’yı Kral’a, uzun süredir devam eden İspanya iddialarına rağmen iddialı Cebelitarık’ın İngiliz olduğunu hatırlatması için çağırdı.

Kral’ın konuşmasının ardından konuşan Bay Rosindell Sky News’a Cebelitarık’u yetiştirmesinin “uygun olmadığını” söyledi ancak dil “fırtınayı haklı çıkarmadı” diyor.

O, “Bir devlet ziyaretinde onu yetiştirmek uygun olmadı ve bu kışkırtıcı olmasa da, her tarafın kabul edebileceği düzenlemeler hakkında konuşurken yalnızca o ülkenin insanları konusunu özlüyor” dedi. Cebelitarık bu kararı verebilecek ve yapmış olmalı.

“Daha ileri gidersek konuştuğumuz şey budu, fırtınayı haklı göstermezdi.”

Kraliçe II. Elizabeth ve İspanya’nın Kral Felipe VI, Kralın Kraliçesi ve İspanya Kraliçesi Center Gate, Buckingham Sarayı tarafından yapılan bir Devlet ziyareti sırasında bir arabaya binerler.

Yurtdışı bölgelerinin bayrakları ve bağımlılıkları, Kral ziyareti gibi devlet davaları için Parlamento’nun dışında düzenli olarak gündeme getiriliyor ve Cebelitarık bayrağı alfabetik sıraya göre ortasına yerleştiriliyor.

Kral Felipe ayrıca PM ve İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn tarafından izlendi yaptığı konuşmada, sırasında Brexit hitap etti.

Brexit anlaşması, gelecek vatandaşlarına binlerce yurttaşını – ve Birleşik Krallık’taki İspanya gurbetçilerini – “yeterli güvence ve kesinlik” vereceğini belirtti.

Bayan May’ın yaptığı teklifin Brüksel tarafından eleştirildiği bir ortamda, bu vatandaşların “iyi ve istikrarlı bir yaşam koşulları için meşru bir beklenti” sergilediğini söyledi.

King Felipe Brexit’in “İspanya’yı” üzdüğünü, ancak İngiliz halkının iradesine “tamamen saygı duyduğunu” söyledi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir