Trilyon tonluk buzdağı, Antarktika’ya yapışıyor

Trilyon tonluk buzdağı, Antarktika’ya yapışıyor
Bilim adamları, Galler’in dörtte birinden fazlasının dağılmış buzdağıyla yarımadanın manzarasını sonsuza dek değiştirdiğini belirtiyorlar.

Trilyon-tonluk-buzdağı-Antarktikaya-yapışıyor

Bilim adamlarının bölgeyi izlediğini söylemek gerekirse, bir milyar tonluk buzdağı Batı Antarktika’daki buzda rafı kırdı.

Swansea Üniversitesi ekibi, Larsen C buz rafının 2.200 kilometrekarelik bölümünü Pazartesiden Çarşamba gününe kadar çıkardığını söylemiş oldu.

Çatlaklar periyodik olarak meydana gelirken – ve bunun doğal bir olay olduğu düşünülürken – uzmanlar ek olarak sürecin küresel ısınmayla etkilenip etkilenmediğini görmek istiyorlar.

Üniversitedeki araştırmacılar, Haziran ayında geniş buzdağının “bir ipliğin üstünde durduğunu” ve uyku halindeyken kopacaklarını söylediler.

Bilim adamları, Galler’in dörtte birinden fazlası olan bölünme – yarımadanın manzarasını sonsuza dek değiştiriyor, dedi.

Yeni buzdağının serbest bırakılması – buzağı çağırma – NASA uydusu tarafınca tespit edildi ve yarımadadaki gemileri dolaşmak ve gemicilik yapmak için potansiyel bir risk oluşturdu.

Larcen C buz rafının boyutunu% 12 azalttı ve uzmanlar, 2002’deki önceki komşusu Larsen B buz rafında olduğu benzer biçimde parçalayabileceğinden korkuyor.

Kasım ayında Larsen C buz rafındaki riftin havadan görünüşü
fotoğraf:
Bilim adamları, Antarktik dünyada en hızlı ısınan yerlerden biridir
Buzul kopmadan önce yüzen buzdağı olduğundan, bu molanın deniz seviyesinde ani bir tesiri olmayacağı düşünülüyor.

İzleme projesine öncülük eden Profesör Adrian Luckman, “Bu vakaı aylarca tahmin ediyorduk ve son birkaç kilometre buzun kırılmasının ne kadar sürdüğüne şaşırdık.

“Bu buzağılama vakasının Larsen C buz rafındaki etkisini ve bu dev buzdağının kaderini izlemeye devam edeceğiz.

“Buzdağı kaydedilen en büyüklerden birisidir ve gelecekteki ilerlemesinin tahmin edilmesi zor olsa gerek, tek parça halinde kalabilir ancak parçalara bölünme mümkünlığı daha yüksektir.

“Buzulun bir kısmı bölgede on seneler süresince kalabilirken, buzdağının bir kısmı daha sıcak sulara doğru sürüklenebilir.”

Meslektaşı Dr. Martin O’Leary, “Her ne kadar naturel bir olay olsa da, insan kaynaklı iklim değişikliği ile bağlantılı bir şeyin farkında değiliz, bu da buz rafını çok savunmasız bir konumda buluyor.

“Buz cephesinin kaydedilen tarihte en uzak olanı budur.

“Rafın geri kalanının dengesiz hale geldiğine dair işaretler için çok dikkatli bir halde izleyeceğiz.”

Larsen C 350 metre genişliğinde olup Antarctic buz raflarının en büyük ve en kuzeyidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir