Cinsel Sorunlar İçin Hangi Doktora Gitmeliyim?

İnsan davranışı ve cinselliği fiziksel, psikolojik ve sosyal koşullardan etkilenir. Cinsellik cinsel organlarla sınırlı değildir. Cinsellik hakkında çoğu zaman yanlış olabilecek kökleşmiş duygular, düşünceler ve inançlar vardır. Kişinin fiziksel ve psikolojik özellikleri ya da ikili ilişkilerin dinamikleri cinsel sorun ve rahatsızlıklardır. Ve bu rahatsızlıklar cinsel sorun oluşmasında etkili olabilir. Elbette cinsel sorunlar için hangi doktora gitmeliyim diyen kişi tedavisi de bunlara neden olan faktördür.

 Buna göre değişiklik gösterebilir. Kişiyle görüşerek sorunu keşfeden ve anlaşmaya varanlarla birlikte incelenir. Kişiye ve sorununa etkili olan ilaçlar veya psikoterapiler seçilir. Cinsel sorun tıbbi veya biyolojik bir nedenden kaynaklanıyorsa, ilaçlar veya diğer tıbbi tedaviler yapılmaktadır. Bunun tedavisine yardımcı olacaktır.

 Bu durumda, bu tür tedavi ürologlar, kadın doğum uzmanları ve jinekologlar veya psikiyatristler tarafından gerçekleştirilir. Cinsel sorun psikolojik etkenlerden gelişmişse, hatta tıbbi nedenlerden kaynaklanıyorsa psikolojik etkenler durumu ağırlaştırmalı, cinsel terapilerdir. Ya eklenmeli veya eklenmelidir. Cinsel terapisi, cinsel sorununda eğitimi sağlam psikiyatristler ve psikologlar tarafından yapabilmektedir.

 Cinsel Sorunu Tedavisi Nasıl Yapılır?

 Yeni bir tedavi yönteminin uygulama alanına girebilmesi için bilimsel ve etik olarak tanımlanmıştır. Ve etkinliği profesyonel dünya tarafından kanıtlanmış ve kabul görmüş süreçlerden geçmesi gerekmektedir. Bilimsel temelli bir dizi araştırma, cinsel tedavide kullanılan bir psikoterapi yönteminin belirli bir bozukluk etkilidir. Bu sayede tedavi yapılmaktadır ve iyi olduğunu belirlemektedir. Son yıllarda tüm dünyada cinsel sorunlar ve tedavileri çarpıcı biçimde artmıştır. Ülkemizde de bu gelişmelerden haberdar olan ve uygulayan merkezlerin olduğunu görmek bizleri mutlu ediyor.

 Cinsel terapilerinin cinsel işlev bozukluğu için etkinliği bilim camiasında 1970’lerde ve 1980’lerde tartışıldı. Ve 30 yıl önce bilimsel dergilerde karşılaştırmalı çalışmalar yayınlanarak kanıtlandı. 1970’lerden bu yana dünyada ve Türkiye’de pek çok vajinismus ve erken boşalma vakası görülmektedir. Bunun sayesinde başarılı bir şekilde tedavi edilmiş, cinsel kısıtlama, erkek sertleşme bozukluğu ve kadın orgazm uyarılmalarıdır.

 Bu orgazm sorunları gibi diğer cinsel sorunlarda tedavi edilmiştir. Büyük ölçüde ele alınmıştır. Cinsel sorunun tipine ve sorunlu partnere göre değişiklikler olmaktadır. Bu değişiklikler olsa da cinsel tedavilerin ortalama süresi 2-4 ay ve 6-10 seanstır. Bu seans olmakla birlikte bir iki görüşme ile kısa sürede çözülen veya çözülmeyen durumlar olabilir.

 Mutluluk Çubuğu Nasıldır?

 Penis protez mutluluk çubuğu olarak da bilinen (penil protez), cinsel ilişki için gerekli olan penis kalkmamazlığınadır. Bunu sağlayamayan erkekler için dildo takılması işlemidir. Penis protezleri genellikle silikondan yapılır ve penis üzerindeki 2 adet sünger odasına yerleştirilir. Yani penise 2 adet kürdan biçiminde sokulur. Penil protezlerin esnek ve sabit modellerinin yanı sıra su ile doldurulduğunda sert görünen modelleri de bulunmaktadır. Hastalar esnek penil protezi varsa, partneri ile cinsel ilişkiye girmek istemektedir.

 Ve bu yüzden eğri penis elle düzeltilir ve sanki doğalmış gibi cinsel ilişki gerçekleştirilir. Protez şişirilebilir yani balon şeklinde ise bu protez kendi mekanizmasına göre sertleşir ve cinsellik sağlanır. Erkek cinsel ilişkilerinin evreleri; cinsel istek, penis ereksiyon, boşalma ve orgazmdır. Penis protezleri sadece penisin ereksiyon aşamasında etkilidir. Penis protezi olan bir kişide sperm kalitesini etkilenmez ve kişi normal olarak çocuk sahibi olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir