İstanbul Park, Formula 1 Takvimine Eklendi: Türkiye GP 2020, 15 Kasım’da!

Türkiye’deki birçok Formula 1 hayranının senelerdir beklediği durum gerçekleşti, Formula 1 İstanbul’a geri döndü. Koronavirüs salgınından dolayı iptal edilen yarışlar dolayısıyla F1 yönetimi farklı pistler için arayışa girdi. Bu pistlerden biri de İstanbul’da bulunan İstanbul Park pisti oldu. Pist yönetimi ile anlaşan Formula 1 yönetimi, Türkiye GP 2020 yarışının 15 Kasım’da gerçekleşeceğini duyurdu.

Günlerdir hatta haftalardır Formula 1’in Türkiye’ye geleceğine dair bazı iddialar ortaya atılıyordu. Nihayet bu iddialar resmiyet kazandı ve Formula 1 yönetimi tarafından İstanbul Park’ın 2020 Formula 1 takvimine dahil edildiği açıklandı. Türkiye’deki F1 hayranları için hasret sona erdi ve nihayet 9 yıl aranın ardından Türkiye Formula 1’e kavuşmuş oldu.

Koronavirüs salgını nedeniyle 2020 Formula 1 sezonunda çok fazla değişiklik yaşandı. Pek çok yarış takvimden çıkarılırken yerine başka yarışlar dahil edildi. Imola, Portimao, Nürburgring ve Mugello pistleri, takvime dahil olan yarışlar olmuştu. Sonrasında yarış takvimine Türkiye’nin de döneceğine dair bilgiler ortaya çıktı ve görüşmeler son günlerde giderek hız kazandı.

Sonuç olarak İstanbul Park’ın pist yönetimi ve F1 yönetimi arasında anlaşma tamamlandı ve imzalar atıldı. Formula 1’in Twitter hesabı ve resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklama ile birlikte Türkiye, resmen 2020 Formula 1 yarış takvimine dahil oldu. Yarışın tam ismi “Formula 1 DHL Turkish Grand Prix 2020” şeklinde olacak ve 13-14-15 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek.

2011 yılından sonra Formula 1 yarışları ilk kez İstanbul Park pistine geri dönmüş olacak. Şu anda yarışın seyircili mi yoksa seyircisiz mi olacağı hakkında herhangi bir açıklama bulunmuyor. Ancak bu durumun yarış tarihinin biraz daha yaklaştığı zaman netlik kazanacağını söyleyebiliriz. 15 Kasım tarihinde dünyaca ünlü sekizinci virajda görüşmek dileğiyle!

“İstanbul Park, Formula 1 Takvimine Eklendi: Türkiye GP 2020, 15 Kasım’da!” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir