Jaguar, I-Pace Yarış Serisini COVID-19 Nedeniyle Sonlandırıyor!

Jaguar, elektrikli I-Pace yarış serisini başlattıktan iki yıl sonra sonlandırıyor. Popüler otomobil üreticisi, 2019-2020 sezonunun sonunda I-Pace eTrophy’yi COVID-19 nedeniyle bitiriyor. Aslında direkt olarak koronavirüs salgını nedeniyle değil ancak söylenene göre şirket bu salgından istifade stratejisini gözden geçirmiş ve serisi sonlandırma kararı almış durumda.

Aktarılan bilgilere göre şirket Formula E konusunda hala kararlı ve yoluna bu seride devam etmek istiyor. Ancak kendi araçları ve kendi ismi ile oluşturduğu elektrikli yarış serisinin şu anda stratejik olarak mantıklı olmadığını belirtiyorlar.

eTrophy’nin kalan yarışlarının ne zaman başlayacağı, hatta başlayıp başlamayacağı konusu belirsizliğini koruyor. Jaguar, Formula E serisine devam ediyor ancak şu anda lig en az Haziran ayının sonuna kadar askıya alınmış durumda.

Motorsport.com tarafından paylaşılan bilgilere göre, Formula E serisi dönüştürülmüş şehir sokaklarındaki pistler yerine özel olarak oluşturulmuş yarış pistlerinde devam edebilir. Ancak aynı durum Jaguar’ın I-Pace yarış serisi için pek de olası bir durum gibi durmuyor.

Jaguar, bu serinin şirket için hedeflenen durumları zaten karşıladığını belirtti ve burada elde edilen ve öğrenilen bilgiler I-Pace otomobillerinin güncellemeleri ve iyileştirmelerinde kullanıldı.

Inside Electric’in de belirttiği gibi bu yarış serisi ile ilgili problemler zaten pandemi sürecinden önce de mevcuttu. eTrophy tamamıyla gerçek bir yarış serisine dönüşemedi. Hep Formula E’nin bir destek yarışı olarak kabul edildi.

Bunun yanında bu serinin yarış başına olan masrafları ve kısa bir yarış için olan giderleri oldukça yüksekti. Sezon başına yaklaşık olarak $920.000 masraf yapmak gerekiyordu. Pandemi süreci ve bu tür sorunlar göz önüne alındığında yarış serisinin kopma noktası burası olabilir.

“Jaguar, I-Pace Yarış Serisini COVID-19 Nedeniyle Sonlandırıyor!” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir