Çarpıcı Bölümleri ile İnsanı Büyüleyen Bir Kitap: Madalyonun İçi 

Gülseren Budayıcıoğlu’nun ilk kitabı olan Madalyonun İçi  psikiyatri uzmanı olan yazarın ilk kitabıdır. Kitapta psikiyatri merkezine gelen hastaların hikayeleri yer almaktadır.

Madalyonun İçi Özeti

Cinini çıkardım 1.Bölüm

Rezzan adında bir kız etrafa saldırıyor. Sakinleşmesi zor olduğu için doktor yanına gelir ve kızı sakinleştirip odasına çıkarır. Doktor neden bu kadar hırçın olduğunun sebebini öğrenmek için konuşmaya başlar. Rezzan, iş yerinden bir adamın kendisini saplantılı bir şekilde sevdiğini sanıyordur. Adamın sürekli kendisini takip ettiğini söyler. Sürekli böyle düşünen kızın psikolojisi bozulmuştur.

İnternette Aşk Başkadır

Doktorun eski hastası olan Jale tekrar tedavi için gelmiştir. Daha önce eşinin kendisini sevmediğini düşündüğü için eşi tarafından doktora getirilen Jale daha bir güzelleşmiştir. Jale doktora tedavi bittikten sonra neler olduğunu anlatmaya başlar. Dayak yemekten her yerinin morardığını söyler. Tedavisi bittikten sonra işe başladığını ve daha bakımlı olduğunu söyler. İş arkadaşlarından biriyle flört ettiğini ve bu durumu eşine anlattığını söyler. Bu söyleminin üzerine eşi Jale’nin iş yerini değiştirir. Bunun üzerine Jale iş arkadaşına bu ilişkinin bitmesi gerektiğini uygun olmadığını söyler.

Belli bir zaman sonra kıza bir mektup gelir. Gelen mektupta “beni tanımıyorsun ama ben seni çok seviyorum” yazmaktadır. Bu durum Jale’nin dikkatini çekmiştir. Durumu eşine anlatır ve birlikte mektubu kimin gönderdiğini bulmaya çalışırlar. Ama bulamazlar. Bunun üzerine mektuplara Jale’de cevap vermeye başlar.

Bir süre sonra buluşmaya karar verirler ve Jale gidip gitmemek konusunda kararsız olsa da buluşmaya gider. Buluşmaya gittiğinde karşısında kocasını bulur. Mektuplaştığı kişi kocası çıkar. Çok şaşırır. Eşi gelmeyeceğini düşündüğünü söyler ve Jale’yi eve götürüp döver. Evlilikleri bir süre kavgayla geçmiştir. Yatağa girince her şeyin normal olduğunu söyler. Bu durumdan çocuklarının da etkilendiklerini düşündükleri için psikiyatriye gelmeye karar verdiklerini söyler. Doktor, eğer eşinle yüz yüze konuşarak anlaşamıyorsanız ya da sevginizi söyleyemiyorsanız mektuplaşmaya devam etmelerini söylemiştir.

Çöp Apartman

Madalyonun İçi kitabının bu bölümünde,  psikiyatri merkezine Gülben isimli bir hasta gelir. Sorunu gece altına kaçırmasıdır. Bu durumdan çok utanır. Ailesinin ona sürekli südüklü diye hitap ettiğini söyler. Doktor evde yaşayanlar hakkında sorular sorar fakat Gülben bu konuda net cevaplar vermez. Bu seans için doktor kendisine bir ilaç verir.

Cinini Çıkardım 2. Bölüm

Rezzan geçen zamana göre daha iyidir. Ama anlattıklarından belli ki paranoyak bir kişiliği vardır. Hala adamın onu takip ettiğini söylemektedir. Kendini suçlar ve çok günahı olduğunu, onu asacaklarını iddia eder. Doktor sorunun altında yatan nedenleri öğrenmek istedikçe o hala kendini suçlamaktadır. Doktor gün sonunda içtiği ilacın dozunu arttırır.

Kelebeğin Ömrü

İki kız ve anneleri doktorun odasına girerler. Kızlardan biri ve anneleri çok üzgündür. Genç kız elindeki kağıdı doktora uzatır.  Kağıtta genç kız için tıp alanında yapılacak bir şey kalmadığı yazar. Yani hastanın öleceğini kıza doktorun söylemesi istenmiştir. Adı Şule. Bankacı ve 34 yaşında bir kız. Doktor kız ile konuşurken ölüm konusunu açar. Kız da bu konuda sorular sorar doktora. Zaten öleceğini biliyordur. Beraber güzelce sohbet ettikten sonra ayrılma zamanı geldiğinde kız doktora “keşke daha çılgın yaşasaydım. Hayatım ev ile iş arasında geçti” der. Doktor kıza güzel şeyler söyler ve kız odadan çıkar.

Tanrım ve Ben

Yazar bu bölümde geçmişini anlatır. Oruç zamanı okunan ezanlardan çok etkilendiğini dile getirir. Allah konusundan bahseder. Okuduğu okulda ki arkadaşlarının inanç bakımından zayıf insanlar olduğunu ve bu durumun kendisini de etkilediğini söyler. Bu durumdan ailesine bahsettiğin de babası kendisini Kuran-ı Kerim’in mealine yönlendirir. Meali okuduktan sonra inanç yönünden sağlamlaştığını söyler

Ölümle Dans

Hastanın adı Aslı. Birkaç defadır seanslara gelmektedir. Bu kız zengin bir aileye sahiptir. Her isteği gerçekleşir ve istediği okulda okumaktadır. Ama Aslı kendini öldürmek istiyordur. Yaşam onun için çok anlamsızdır. Aslında kendisiyle savaşmaktadır. Doktor ona etkileyici bir hikaye anlatır. Aslı çok etkilenir ve kendini sorgulamaya başlar. Hayatının aslında çok güzel olmasına rağmen mutlu değildir. Doktor kızı cesaretlendirecek güzel şeyler söyler. Aslı ise zaman kaybettiğini ve ders çalışması gerektiğini söyleyerek odadan ayrılır.

Madalyonun İçi kitabında yukarıda özet geçilen bölümler haricinde daha birçok etkileyici hikayeler vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir